Prorok Árón (mír s ním)

Prorok Árón (mír s ním) se narodil do věrné izraelské rodiny žijící v Egyptě. Narodil se v době, kdy byli Izraelité tvrdě utlačováni tyranským egyptským vládcem. Je všeobecně uznáván jako starší bratr proroka Mojžíše (mír s ním). 

Faraónova vize

Egyptského faraona vyděsila vize, že bude svržen dětmi Izraele, zdálo se mu, že z Jeruzaléma vyšlehne planoucí oheň, který spálí domy Egypťanů a Koptů, ale děti Izraele zůstanou nedotčeny. V obavách svolal své kněze, služebníky a kouzelníky a vyprávěl jim děsivé vidění. Strana usoudila, že se mezi Izraelity narodí chlapec, který přivodí pád Egypťanů. 

Děti Izraele sloužili Faraónovi a Egypťanům pouze jako otroci. Byli nuceni pracovat za minimální nebo žádnou odměnu. Byli neúprosně podrobováni, zbavováni svých práv a považováni za méněcenné občany. 

Egypťané Faraóna uctívali a bez námitek plnili všechny jeho požadavky. Uctívali bohy, které Faraón uznával. Ze strachu před jeho mocí se mu nikdo neodvážil postavit, protože by to znamenalo jedině smrt. A tak možná nevěřili v polyteismus, ale bez protestů následovali cestu svého krále.

Když se narodily všechny děti mužského pohlaví a byly odebrány rodinám, aby byly zabity, Faraón čelil novému problému. Jeho rádci jej varovali: „Staří z dětí Izraele umírají a mladí jsou zabíjeni. To povede k jejich zániku. Faraón tak přijde o pracovní sílu těch, kdo pro něj pracují - těch, které zotročuje, a jejich žen, které vykořisťuje.“ 

Rádci pak Faraónovi navrhli následující pravidla: Chlapci by byli v prvním roce vyvražděni, ale v následujícím roce by byli ušetřeni. Faraón to považoval za ekonomicky a sociálně výhodné řešení, a proto toto opatření schválil a provedl.

Příběh proroka Áróna úzce navazuje na příběh jeho mladšího bratra proroka Mojžíše (mír s nimi). 

Proroctví 

Áronův příběh proroctví je možná méně známý než příběh jeho bratra. Jeho příběh je v Koránu často zmiňován spolu s Mojžíšem, protože jsou spolu úzce spjaty. Přesto Alláh vybral a určil Áróna jako proroka, aby varoval Faraóna a vedl děti Izraele.

Po mnoha letech Alláh přikázal Mojžíšovi, aby se setkal s Faraónem a jeho veliteli a přimluvil se za propuštění izraelského lidu. Prorok Mojžíš (mír s ním) byl nervózní. Měl pocit, že jeho vada řeči negativně ovlivní jeho setkání s Faraónem a dalšími vůdci. Jeho bratr Árón byl naopak výmluvný řečník, a tak Mojžíš prosil Alláha, aby jmenoval Áróna jeho pomocníkem.

„I řekl Mojžíš: ,Pane, mou hruď mi rozevři a mé dílo mi usnadni a uzel na mém jazyku uvolni, aby porozuměli mé řeči! A dej mi z rodiny mé pomocníka, Áróna, mého bratra, a podpoř jím mou sílu a učiň jej společníkem v mém úkolu, abychom mohli Tebe často slavit a hojně Tě vzpomínat, vždyť věru nad námi jsi jasnozřivý!‘“ 20:25-35 

„I pravil Bůh: ,Vyslyšena je prosba tvá, Mojžíši!‘“ 20:36

V tomto verši se projevuje Mojžíšova pokora, neboť prosí Alláha o pomoc svého bratra. Požádá Áróna, aby se stal partnerem v této misi, aby ho podpořil a dodal mu sílu a mohli společně úkol splnit. 

„Pravil Bůh: ,Posílíme rámě tvé bratrem tvým a dáme vám oběma Své zplnomocnění a oni na vás nedosáhnou díky Našim znamením. A budete vy oba i ti, kdož následovat vás budou, vítězi.‘“ 28:35

„Jděte k němu a řekněte: ,My vpravdě poslové jsme Pána tvého, propusť s námi dítka Izraele a nemuč je! Přišli jsme k tobě s Pána tvého znamením a mír tomu, jenž jde za správným vedením! A bylo nám vnuknuto, že potrestán bude ten, kdo za lháře nás prohlásí a zády se obrátí.‘“ 20:47-48 

Jak vypráví příběh proroka Mojžíše, on i Árón (mír s nimi) si zajistili audienci u Faraóna. Dialog se však nevyvíjel podle jejich představ - místo aby Faraón Izraelce propustil, označil Mojžíše za kouzelníka. Následně Faraón uspořádal soutěž mezi Mojžíšem a několika uznávanými kouzelníky, aby ho zdiskreditoval a zostudil. Mojžíš (mír s ním) však zvítězil. 

Faraón, ponížený a cítící se ohrožený, rozpoutal proti Izraelitům brutální útlak. Přikázal svému vojsku pobíjet syny Izraelitů, znásilňovat jejich ženy a věznit každého, kdo se odvážil postavit na odpor.

Uprostřed krutého pronásledování vyvedli prorok Mojžíš a prorok Árón (mír s nimi) Izraelity z Egypta. Když se je však Faraón a jeho vojsko pokusili pronásledovat, pohltily je mořské vlny a utopily je. 

Zlaté tele 

Navzdory Alláhově záchraně z Faraónova útlaku byly děti Izraele v Egyptě zvyklé na své staré zvyky. Jak se říká, „staré zvyky se těžko odbourávají“ a Faraonův vliv zanechal na jejich duších vážné stopy. Přestože je Prorok vytrvale nabádal, aby se vzdali uctívání modly, cítili, že je to k modloslužbě silně táhne. 

Když prorok Mojžíš (mír s ním) vystoupil na horu Sinaj, aby od Alláha přijal Desatero přikázání, prorok Árón (mír s ním) převzal vedení nad dětmi Izraele. Prorok Mojžíš byl čtyřicet dní pryč. Během této jeho nepřítomnosti se vzpurný stoupenec jménem Samaritán stával stále neklidnějším a inklinoval ke zlu. Nakonec shromáždil a roztavil všechny jejich zlaté šperky a vyrobil duté zlaté tele, které při větru vydávalo zvláštní zvuk - a protože jejich srdce byla slabá, připadal jim ten zvuk lákavě, bylo to něco nadpřirozeného. Netrvalo dlouho a jedna skupina Izraelitů začala uctívat modlu. 

Prorok Árón (mír s ním) byl v úzkých a snažil se je varovat před návratem Mojžíše. 

„Již předtím jim Árón říkal: ,Lide můj, vy jste tím jen zkoušeni a Pán váš je věru milosrdný; následujte mne a rozkaz můj poslouchejte!‘ Odpověděli: ,Pokud se k nám nevrátí Mojžíš, nepřestaneme je uctívat.‘“ 20:90-91 

Izraelci se nechali tak snadno svést, že dokonce vyhrožovali, že zabijí proroka Áróna (mír s ním) pokud se je odváží zastavit. Prorok Árón byl bezmocný. 

Toto vyprávění se liší od biblické verze, podle níž byl za stvoření telete zodpovědný Áron. 

Když se prorok Mojžíš vrátil, setkal se se znepokojivým pohledem na Izraelity, kteří tančili a uctívali zlaté tele.

„I vrátil se Mojžíš k lidu svému rozhněván i zarmoucen a řekl: ,Lide můj, cožpak Pán váš vám neučinil slib překrásný? Či byla snad úmluva pro vás příliš dlouhá anebo jste chtěli, aby na vás padl hněv Pána vašeho, že jste tak slib svůj porušili, jímž jste se mi zavázali?‘ Odpověděli: ,Slib tobě daný jsme z vlastní vůle neporušili, avšak bylo nám nařízeno přinést náklady z ozdob tohoto lidu a hodit je na hromadu, a podobně je tam hodil i Samaritán.‘“ 20:86-87

Mojžíš se pak rozhněval na svého bratra, kterého pověřil vedením... Podrobnosti v příběhu o Mojžíšovi.

Árónova smrt 

Prorok Árón (mír s ním) zemřel krátce před svým bratrem Mojžíšem (mír s ním) zatímco Izraelité, jeho lid, stále putovali pouští. 

A Bůh ví nejlépe. 

Zdroj: myislam.org